Kalamar, içi yumuşacık bir ete sahip olan ve dışı da çıtır olan harika bir lezzettir. Birçok insanın sıklıkla tükettiği deniz canlılarından birisidir. Çeşitli tariflerde hazırlanabiliyor. Farklı soslar eklenerek de lezzetli bir kalamar balığı hazırlamak mümkün.

Kalamarın besin değerleri, pişirilmesi ve faydaları hakkında bilgi içerir.

Kalamarın Özellikleri

Kalamar diğer deniz canlılarına göre oldukça ilgin özelliklere de sahip olan bir deniz canlısıdır. Sıra dışı özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri ise şunlardır;

  • Kalamarın yaklaşık olarak 300 çeşidi yer alıyor.
  • Daha çok Akdeniz’ de görülen bir deniz canlısıdır.
  • Kalamar yumurtası ile besleyici bir ürün hazırlamak da mümkündür. Mayonez ve baharatlar ile sos hazırlanarak fırınlanabilir.
  • Kalamar kemiğinin de faydası olduğu bilinir.

Kalamar Nasıl Temizlenir?

Öncelikle satın alınan ya da avlanan kalamarlar ayıklanarak işleme başlanır. Kalamarı temizlerken mürekkep kesesini patlatmamaya özen gösterilmelidir. Kalamarın kuyruk kısmından çekerek iç bölümü ayrılır. Daha sonrası omurga bölümü çıkartılarak üst kısmındaki deri kısmı bıçak yardımı ile temizlenir. Su ile yıkanarak pişirmeye hazır hale getirilir.

Kalamarın Faydaları

Birçok insanın severek tükettiği lezzetlerden kalamar faydaları da oldukça fazladır. Daha güçlü ve dirençli vücut için kalamar tüketmekte fayda vardır. Kilo vermek isteyen kişilerinde mutlaka tüketmesi gereken deniz canlılarından birisidir. Kalamar tüketen bir kişi hızlı bir şekilde yağ yakar. Bu sayede kilo vermesi de hızlanır.

Ayrıca kalamar içerisinde yer alan magnezyum sayesinde sakinleştirici özelliğine de sahiptir. Cinsel isteği arttırır. Baş ağrısında da oldukça etkilidir. Kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler, kolesterol sorunları ile karşı karşıya olan kişiler kalamar tüketebilir. İştah sorunu yaşayan kişiler de kalamar tüketerek iştahlarını açabilir.

Kalamar Besin Değeri ve Kalori Miktarı

Sofralarda sevilerek tüketilen kalamar kalori bakımından da düşük bir kalori miktarına sahiptir. Ortalama olarak 100 gr kalamarda 92 kalori yer alıyor. Fakat kalamara yağ eklenirse kalori miktarı da yükselir. Tavada pişirilen kalamarın 100 gramında yaklaşık olarak 206 kalori bulunur. Protein bakımından da oldukça zengin besinlerden biridir. Kilo almak istemeyen ve kilo vermek isteyen kişilerin sofralarında bulundurması gereken lezzetlerden biridir.