Kalkan balığı, scophthalmidae familyasına ait bir balık türüdür. Deniz dibinde yatan dip balıklarındandır. Vücudunun bir tarafı sürekli yatmak için tasarlanmış gibidir. Her iki gözü de vücudunun sol tarafında bulunur.

Vücudu daireye yakın şekilde yuvarlaktır. Boyu genellikle 50 ila 70 santimetredir. Üstte kalan tarafı kahverengi olduğu için deniz dibinde görülmesi ve yakalanması zordur. Bu nedenle az bulunur ve fiyatı da genellikle pahalıdır. Eti çok lezzetli olduğu için aranan bir türdür.

Kalkan Balığı Faydaları

Etinin lezzetiyle birçok kişinin tercihi olan kalkan balığının faydaları da çoktur. İnsan vücuduna gerekli olan protein, vitamin ve mineraller yönünden zengindir. Karbonhidrat içermediği için iyi bir diyet yemeğidir ve dolayısıyla diyabet hastaları tarafından güvenle tüketilebilir. Faydaları hakkında bir liste yapmak gerekirse şunlar söylenebilir:

Tüm bu faydaları ile kalkan balığı hem çocukların hem de yetişkinlerin bol bol tüketmesi gereken bir yiyecektir.

Kalkan Balığı Mevsimi Ne Zaman?

Daha çok Marmara Denizi ve Batı Karadeniz’de bulunabilen kalkan balığı esasen yılın her mevsiminde tüketilebilir. Kalkan balığı ne zaman avlanır sorusunun cevabı bu yönde olacaktır. Ancak en lezzetli olduğu dönem ocak ayının sonlarında mart ayına kadar olan dönemdir. Bu dönem kalkan balığı mevsimi olarak kabul edilir.

Kalkan Balığı Pişirme Yöntemleri

Kalkan balığı buğulama, şiş, ızgara ya da kızartma olarak pişirilebilir. Fırında pişirilen tarifler de denenebilir. Lezzetli bir balık olduğu için en güzel yemeklerin kahramanı olacaktır. Dişi kalkan balıklarının yumurtlama dönemlerinde tatlarının değişmesi nedeniyle satın alırken erkek kalkanların seçilmesi tavsiye edilir.