Torik balığı, palamutun en büyüğüdür. Denizlerin en değerli balıklarından sayılan ve oldukça lezzetli olan bu balık, oldukça gezici olup yüzme esnasında ağzını açarak diğer deniz canlılarını yiyerek beslenir. Bu sebepten besin değeri de oldukça fazladır. Yerinde durmayı sevmeyen torik balığı çok hızlı şekilde büyür. Torik mevsimi yılın belli dönemlerinde olur. Açık denizlerde üreyen torik balıkları üremek için 18-20 derece suları seçerler.

Torik Baliği zamanı, pişirilmesi hakkında bilgi içerir.

Torik Balığı Nerede Yaşar?

Torik balığı uskumrugiller ailesine aittir. Genel olarak bakıldığında Akdeniz, Karadeniz ve Atlas Okyanusu sularında yaşam sürer. Boyları yaklaşık 1 metreyi bulan torik balıkları konserve balıkçılığında çok fazla tercih edilen balık türüdür. Dişleri çok kuvvetli olan bu balık ağzına aldığı her canlıyı kısa sürede ufaltarak mideye gönderir. Süratli ve hızlı ilerlediğinden beslenmesi de hızlı olur. Palamutun büyüğü torik ile beslenmenizi en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Torik Mevsimi Ne Zamandır?

Tombul ve büyük olan torik balığı, bahar mevsiminde beslenmek için Karadeniz’e gider ve sonbahardan itibaren Marmara denizi ve Çanakkale’ye iner. Sırt bölgelerinde mavi rengi barındırır, yan ve karın kısımları gümüş rengi hakimdir. Torik balığı ne zaman yenir sorusunun en net yanıtı ise şu şekildedir; Torik balığı genel olarak Ekim, kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında avlanır. Kısacası kış aylarının balığı olan Torik, büyüme çağında olan çocuklar için çok faydalı bir balık türüdür.

Torik Balığı Nasıl Pişirilir?

Yapısı gereği oldukça büyük ve kilolu olan torik balığı bir bıçak yardımıyla küçültülüp hazırlanır. Çok yağlı bir yapıya sahip olduğu için buğulama ve kızartma yapılması tavsiye edilmez. Pişirme tekniği genel olarak ızgara ve fırında olarak belirtilir. Torik balığı pişirilirken besin değerinden bir şey kaybetmez. Burada önemli olan pişirme tekniklerine uymaktır.

Toriğin Lakerdaya Dönüşmesi

Torik lakerda yapımına en doğru seçilen balık türüdür. Çok fazla ete sahip olması ve yağ oranının fazla olması nedeniyle lakerda yapımı için idealdir. Balık severler bu durumu oldukça iyi bilir. Deniz canlılarından beslendiği için çok lezzetli olan torik balığı sofralarda yerini alır.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Palamutun büyüğü Torik Balığı hakkında bilgiler içerir.

En iyi Akçakoca Kahvaltı Yerleri