Balık severler tarafından oldukça tercih edilen lezzetli balık çeşitlerinden biri de Çinekop balığıdır. Özellikle çinekop mevsimi geldiği zaman sıklıkla tüketilir. Çinekopun lezzetini de almak için doğru pişirilmesi de oldukça önemlidir.

Cinekop

Çinekop Özellikleri

Çinekop balığının boyutları yaklaşık olarak 10 – 15 cm arasındadır. Ülkemizde daha çok Marmara Denizi ve Karadeniz‘ de yaşar. Karadeniz’ den çıkan balıklar Çanakkale’ ye göç eder. Çanakkale’ ye göçleri esnasında İstanbul Boğazı’ nı kullanırlar ve bu zaman çinekop zamanı olarak bilinir. Kış aylarında Çinekop balığı daha fazla yağlandığı için lezzeti de bir o kadar güzel olur. Eti oldukça lezzetli olan Çinekop balığını tavada, ızgarada ya da fırında pişirilerek tüketilir.

Çinekop Nasıl Temizlenir?

Pişirme aşamasına geçmeden önce güzel bir şekilde temizlenmelidir. Balığın karnı yarılarak iç organları çıkartılır. Karın boşluğu yıkanarak kan pıhtıları ve siyah zarlar temizlenir. Doğru temizleme ile lezzetli ve birçok çinekop faydaları ile lezzetli bir balık tüketilebilir.

Çinekop Nasıl Pişirilir?

Çinekopun eşsiz lezzetini elde etmek için doğru pişirmek de önemlidir. Çinekop balığı daha çok fırında ya da tavada pişirilir. İster fırında buğulama yapılarak, istenirse de tavada kızartılarak pişirilebilir. Ama buğulama yapılarak fırınlanması daha faydalıdır. Hem lezzetini koruması hem de bu balık türlerinden çinekop kalori bakımından düşük olması nedeni ile buğulama daha iyi olacaktır. Havuç, patates, soğan gibi sebzeler ile de daha fazla lezzetli olması sağlanabilir. Kekik, zeytinyağı, karabiber ve tuz eklenerek pişirilmeye hazır hale gelir.

Çinekop balığı

Çinekop Balığının Faydaları

Kış aylarında oldukça tercih edilen balık çeşitlerinden çinekopun faydaları da bir o kadar fazladır. Lezzeti kadar faydaları da önemlidir. Bu konuda Çinekop balığı da daha çok tercih ediliyor. Çinekop balığının faydaları ise;

Birçok faydası bulunan çinekop besin değeri de oldukça yüksektir. Aynı zamanda erkeklerde sperm konusunda da faydası yüksektir. Sperm sayısını ve kalitesini artırmada önemli rol oynar.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Çinekopun büyüğü Lüfer Besin Değeri

Turistik amaçlı gelen misafirlerimizin en çok aradığı Akçakoca Rakı Balık mekanları hakkında bilgi alabilirsiniz.