Karadeniz ve Marmara Denizinde bulunan hamsi ülkemizdeki sofraların vazgeçilmezidir. Özellikle Karadeniz Bölgesinde özel bir yere sahiptir. Fiyatının ucuz olması, kolay bulunması ve etinin çok lezzetli olması nedeniyle en çok tercih edilen balık türlerinin başında gelir. Düzenli olarak haftada iki kez tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

hamsi baligi görseli

Karadeniz hamsi balığı

Hamsinin Faydaları

Hamsi iyi bir protein kaynağıdır. İçerdiği mineral ve vitaminler bakımından da çok zengindir. Düzenli tüketildiğinde insan vücudunun ihtiyaçlarını yüksek düzeyde karşılar.

Başlıca faydaları şunlardır:

Hamsi faydaları sayılamayacak kadar değerli bir besindir. Ülkemizde bol şekilde bulunmasının büyük bir şans olduğu kabul edilir.

Hamsi Kalori ve Besin Değeri

Hamsi az yağlı balık türlerindendir. Kalori oranı oldukça düşüktür. 100 gram ağırlığındaki hamsi kalori değeri sadece 130 kcal kadardır. Bu nedenle diyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Yağ oranı sadece %5 civarındadır. Bu miktardaki yağ da omega 3 gibi insan vücuduna çok faydalı ve mutlaka alınması gereken türlerdendir. Protein değerinin yüksek olması nedeniyle kilo kontrolü sağlanmasına yardımcı olur.

Hamsi Mevsimi

Hamsi ocak ve mart ayları arasında beslenmek için sahillere yaklaşır ve deniz yüzeyine yakın durur. Bu dönemde iri ve yağlı olduğu için eti çok lezzetlidir. En iyi olduğu ay ise Aralık ayıdır.

Soğuk havayı seven hamsi kış aylarının yeterince soğuk geçtiği yıllarda bol bol yakalanabilir. Böyle dönemlerde hamsi fiyatlarının ucuzladığı, etinin de çok lezzetli olduğu görülür. Aksi halde derinlerdeki soğuk katmanlara kaçar.

Hamsi Pişirme Yöntemleri

Hamsi özellikle Karadeniz Bölgesinde pek çok farklı şekilde pişirilir. En lezzetli halinin hamsi tava olduğu söylenebilirse de her türlü yöntemde pişirildiği görülür. Izgara, buğulama, fırında pişirme şeklinde denenebilir. Karadeniz Bölgesinde hamsili pilav çok yapılır. Hamsi kuşu, hamsi şiş, hamsi dolması, hamsi böreği, hamsi salamura, hamsi köftesi, hamsi çorbası ve çok daha fazlası yapılabilir. Hamsi ekmek sokak lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden biridir.