Karides, kabuklu bir deniz canlısıdır. Düşük kaloriye sahip bir deniz ürünüdür. Şeklinin böceğe benzemesinden dolayı bazı insanlar tercih etmese de oldukça lezzetlidir. Nasıl pişirileceği konusunda bilgi sahibi olduktan sonra, vazgeçilmez bir lezzet oluyor.

Karides Özellikleri ve Çeşitleri

Karides diğer canlı türlerine göre daha az miktarda doymuş yağ içerir. Bu da karides kalori bakımından oldukça tercih edilebilecek bir deniz canlısıdır. Karides deniz canlıları da şu özelliklere sahiptir;

Karidesin birçok farklı görünüme ve özelliklere sahip olan türleri yer alır. Altın karides, çikolata karides, yeşil karides, turuncu sakura, beyaz inci, kiraz karides, gökkuşağı karidesi, kristal karides olmak üzere birçok çeşitleri yer alır.

Karides

Karides Besin Değerleri

Deniz canlıları arasında karides besin değeri oldukça yüksek olan canlılardır. Kalori bakımından da düşüktür. Ortalama olarak 100 – 120 gr karideste 112 kalori bulunmaktadır. Protein açısından da zengin bir besindir. 1 porsiyon karideste ortalama olarak 24 gr protein bulunur. D vitamini ve B12 vitaminleri de içerir.

Karidesin Faydaları

İnsan sağlığı açısından karides faydaları oldukça fazladır. İçerdiği vitaminler ile bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Düşük kaloriye sahip olması nedeni ile, özellikle kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken besinlerden biridir. Yüksek protein miktarına sahip olması ile sağlıklı bir diyet imkanı sunar. Aynı zamanda kemik gelişimine de katkı sağlar. Özellikle gelişme çağında olan çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir. Yetişkin bireylerde osteoporoz riskini de ortadan kaldırır.

Karides Nasıl Pişirilir?

Lezzetli bir karides yemek için, önemli detaylardan biri de pişirme yöntemidir. Karides fazla pişirilmemesi gereken deniz canlılarından birisidir. Fazla pişirildiği zaman içeriğinde yer alan su miktarı azalır hatta yok olur ve lezzeti de kaybolur. Tavada pişirmeyi tercih edecek olan kişiler, karidesi pembeleşinceye kadar pişirmesi yeterlidir. Ortalama olarak 3-4 dakika pişirilmelidir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Akçakoca’da Rakı Balık Mekanları hakkında bilgiler içerir.

Düzce Akçakoca Kahvaltı mekanları hakkında bilgiler içerir.