Lezzetli balık türlerinden olan Mezgit balığı, birçok insan tarafından severek tüketilen deniz canlılarından birisidir. Mezgit balığının eti tavuk eti gibidir. Bu yüzden tavuk balığı olarak da bilinmektedir.

Mezgit balığı hakkında, yararlar ve temizleme hakkında bilgiler içeriri

Mezgit Balığının Özellikleri

Mezgit balığının diğer balıklardan ayıran birçok avantajları yer almaktadır. Bu avantajlı özellikleri ile birçok kişi bu balığı tüketmeyi tercih etmektedir. Mezgit balığının diğer balıklardan ayıran özellikleri ise şunlardır;

  • İri yapıya sahiptir.
  • Boyutları 40 – 50 cm civarındadır.
  • Fazla kılçığı bulunmaz.
  • Etli bir balık türüdür.

Mezgit balıklarının sahip olduğu bu özellikler ile diğer balıklara göre daha çok tercih sebebi olmaktadır. Bu mezgit balığı faydaları da oldukça fazladır.

Mezgit Balığının Faydaları

Mezgit balığı sağlık için de oldukça faydalı balık türlerinden biridir. Sağlığı korumak için düzenli olarak tüketmek gerekir. Vücudun enerjik bir yapıya sahip olmasını ve genç kalmasını sağlar. Taze olarak tüketilen Mezgit balığı, bol miktarda B vitamini içermektedir. Özellikler halsizlik, yorgunluk gibi durumlar yaşayan kişilerin tüketmesinde fayda vardır. Beyin gelişimini de desteklemektedir.

Diyabet, kalp rahatsızlığı ve hormon düzensizliği gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilerin düzenli olarak sofralarında bulundurması gerekir. Vücut için ihtiyaç olan protein miktarını karşılar. Potasyum desteği ile kas ve kemik gelişimini de destekler. Ayrıca balık türlerinden mezgit kalori bakımından da oldukça düşüktür.

Mezgit Balığı Nasıl Temizlenir?

Mezgit balığının temizlenmesi de oldukça önemlidir. Öncelikle mezgit mevsimi geldiğinde yakalanan balıkların pulları bir bıçak yardımı ile temizlenmelidir. Balığın solungaçlarını çıkarın. Daha sonra bıçak yardımı ile balığın karnı yarılarak iç organları çıkartılır. Balığın iç kısmındaki kan pıhtıları ve siyah lekeler yıkanarak temizlenir.

Mezgit Balığı Nasıl Pişirilir?

Mezgit balığını pişirmek için en iyi yöntem tavada pişirilmesidir. Mezgit balığını mısır unu ile bulanır. Pişirilecek tavaya sıvı yağ eklenerek ısıtılır. Isınan tavaya balıklar dizilerek kızarması beklenir. Balıklar piştikten sonra dilerseniz limon dilimleri ve maydanoz ile servis edebilirsiniz.

Bir diğer pişirme yöntemi de fırında buğulama yöntemidir. Bu pişirme yöntemi de Mezgit balığını oldukça lezzetli yapıyor. Fırın tepsisine balıklar dizilerek üzerine dilimlenmiş soğanlar, domates, limon eklenir. Üzerine zeytinyağı ve 1 çay bardağı su gezdirilir. 180 derece ısıtılmış fırına pişirilmek üzere koyulur.