Melengücceği tatlısı, Akçakoca’nın en meşhur ve tarihi tatlılarından birisidir. Orta Asya’dan göç eden Manav olarak bilinen Türklere aittir. 700 yıllık bir geçmişi vardır ve Osmanlı saray mutfağı tatlılarından birisi olmuştur.

Akçakoca’nın en önemli restoranı olduğu için tüm misafirlerine menülerinde Akçakoca melengücceği tatlısını sunuyor. Akçakoca’daki Melen nehri kenarında yetişen manda sütünden elde edilen kaymak ve dartı denilen iç malzemesi ile hazırlanan yöresel tatlı çeşididir. Melengücceği, Melen küçük ekmeği olarak isimlendirilebiliyor.

Melengücceği Tatlısı

Restoran Menüsü

Tüm misafirlerine en lezzetli yemekleri ve içecek çeşitlerini sunan mekan, menüsünü oldukça geniş tutuyor. Restoran menüsünde, mezeler, ara sıcaklar, et çeşitleri, deniz mahsulleri, tatlılar, mevsim meyveleri ve içecek çeşitleri yer alıyor. Tatlılar menüsünde, yöresel tatlı olduğu için Melengücceği tatlığı gelen misafirler tarafından en çok tercih edilen üründür. Mutfağında çalışan usta şefleri sayesinde tüm misafirlere en lezzetli melengücceği tatlısını en iyi şekilde sunuyor.

Akçakoca Melengücceği Tatlısı Malzemeleri

Yöresel tatlıları tercih edenler çoğu zaman kullanılan malzemelerin neler olduğunu merak eder. Menü seçeneklerini sunarken, menü hakkında bilgi almak isteyen müşterilerini de en iyi şekilde bilgilendiriyorlar. Akçakoca melengücceği tatlısı için gerekli olan malzemeler arasında şunlar yer alıyor.

  • Buğday unu,
  • Süt,
  • Yumurta,
  • Fındık yağı,
  • Manda kaymağı,
  • Tereyağ,
  • Bal,
  • Ceviz ve fındık,

Usta şefleri tarafından özel tarifle hazırlanan tatlılarını, sipariş veren tüm müşterilerine sunuyor.

Akçakoca Melengücceği Tatlısının Hazırlanışı

Tatlı için gerekli olan tüm malzemeler hazırlandıktan sonra kaç kişilik yapılacağı belirlenir. Tatlı porsiyonuna göre kullanılacak malzeme miktarı belirleniyor. Restoranda günlük talep durumuna göre önceden hazırlık yapılıyor ve tatlı siparişi veren müşterilerine hemen sunabiliyorlar. Melengücceği tatlısı hazırlanırken, bir kabın içerisine süt konulur ve yumurta kırılarak karıştırılır. Daha sonra tereyağı eklenir. Bu karışıma, un, tuz, kabartma tozu eklenir. Hamur hazırlandıktan sonra dinlenmeye bırakılır ve daha sonra mandalina büyüklüğünde hamur yumakları oluşturulur. Oklava ile açılan hamurun içerisine önceden hazırlanmış dart sürülür, fındık ve ceviz eklenir. Hamur rulo haline getirilir ve iki parmak genişliğinde kesildikten sonra uç tarafları büzülerek kapatılır. Daha sonra oklama ile açılarak avuç içi büyüklüğüne getirilir.

Melengücceği tatlısı

Melengücceği Tatlısının Pişirilmesi

Tatlının istenilen lezzete sahip olabilmesi için kullanılan malzemeler kadar pişirme tekniği de önemlidir. Restoranda, şefler ustalıklarını göstererek, her zaman lezzetli olmasını sağlıyor. Hazırlanan melengücceği tatlısı hamuru, kızgın yağda pembe rengini alana kadar kızartılıyor. Kızaran hamurlar, bal dolu kabın içerisine bırakılıyor ve şerbetini alması sağlanıyor.

Tatlandırmanın doğru yapılabilmesi için şerbetin soğuk olması önemlidir. Restoranda, melengücceği tatlı siparişi verdiğinizde, şerbeti süzülmüş ve üzerine iç fındık ve ceviz konulmuş olarak size servis ediliyor. Tatlı üzerine konulan manda kaymağı en önemli ayrıntıdır. Müşteriler mevsime göre isterlerse tatlı üzerine dondurma konulmasını da tercih edebiliyor.

Akçakoca Melengücceği Dartı Malzemesi

Melengücceği tatlısının, lezzetli olmasını sağlayan malzemeler, iç malzemeleridir. İç malzemeleri, dartı olarak isimlendirilir ve inek ya da manda sütü kayması kullanılarak hazırlanır. Çeşitli işlemlerden geçirilen dartı malzemesi, yöresel tatlının lezzetli olmasını sağlayan en önemli iç malzemesidir.

Tatlı Hazırlama Süresi

Restoranda müşterilerin tatlı için uzun süre beklememesi için melengücceği tatlısı önceden günlük olarak hazırlanıyor. Günlük olarak hazırlanan tatlılar, sipariş verildiğinde hemen servis ediliyor. Akçakoca melengücceği tatlısının hazırlanması ve pişirilme süresi ortalama 90 dakika sürebiliyor. Adet sayısı fazla olduğunda bu süre uzayabiliyor. Restoranta yemek siparişinizi verirken, melengücceği tatlısı siparişinizi de verdiğinizde, yemeğinizi yiyene kadar, tatlı servisinizi en güzel şekilde hazırlıyorlar.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tatlımızı beğendiyseniz eğer başka Akçakoca’da Ne Yenir diye merak eden misafirlerimiz için ilgili sayfadan görüntüleyebilirler.

Konumumuz gereği hem deniz hemde akarsu manzaralı Boğaziçi Restaurant’da Akçakoca’da Kahvaltı hizmetide vermekteyiz.