Akçakoca, Düzce’nin bir ilçesidir. Batı Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. 35 kilometre sahil şeridi yer alıyor. Özellikle Ankara ve İstanbul illerinden birçok ziyaretçi karşılıyor. Doğal güzelliği, sahili, tarihi zenginlikleri ve yemek kültürü ile dikkat çekiyor.

Yemek Kültürü

Akçakoca özellikle yemek kültürü ile oldukça dikkat çekiyor. Çeşitli yerlerden yerli ve yabancı turist çeken Akçakoca, ziyaretçilerine eşsiz lezzetler sunuyor. Akçakoca’ ya gelindiği zaman yemek için tercih edilebilecek en iyi lezzetler ise şunlardır;

Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ile turistler tarafından ilgiyle karşılanan Akçakoca, aynı zamanda lezzetli yemekleri ile de öne çıkıyor.

Palamut

Balık Yemekleri

Akçakoca ilçesinde yer alan restoranlarda çeşitli şekillerde hazırlanan ve pişirilen balıklar ile ziyaretçilerine eşsiz lezzet sunuyor. Özellikle kiremitte palamut, ziyaretçiler tarafından en çok sevilen lezzetlerden biridir.

Kalamarın besin değerleri, pişirilmesi ve faydaları hakkında bilgi içerir.

Mancarlı Pide

Eski dönemlerden bu zamana kadar bilinen ve yenilen otlar ile Mancarlı pide yapılıyor. Bu otlara ”Mancar” adı verildiği için, bu pideye de Mancarlı pide denmiştir. Akçakoca şehrinde yenilebilecek en güzel lezzetlerden biridir. İnsanlar tarafından beğeniyle karşılanmıştır. Aynı zamanda gözlemeyi de andırıyor.

İsli Balık

Akçakoca’ nın eşsiz lezzetlerinden bir diğeri de isli balık. Akçakoca’ da tutulan balıklar, parçalara ayrılıyor ve daha sonra ise tuzlu suda bekletiliyor. Genellikle akşamdan hazırlanıp beklemeye bırakılır. Ertesi gün süzgeç yardımı ile suları akıtılır. Fındıkkabuğu, ot, saman gibi çok is veren ürünler ile ocakta pişirilir. Yanan ateşte islendirilerek hazır hale gelir. İsmini de buradan alıyor.

Akçakoca’ ya gelindiğinde bu eşsiz lezzetli yemekleri dışında çeşitli lezzetleri de tatmak mümkün. Özellikle Melengüç tatlısı ziyaretçiler tarafından sıklıkla tüketilen lezzetlerden biri olmuştur. Melengüç tatlısının geçmişi ise 700 yıl önceye dayandığı biliniyor. Akçakoca’ da aynı zamanda fındıklı tahin helvası lezzeti de tüketilmesi önerilir. Kestane ağaçlarının yer aldığı Akçakoca’ da, kestane balı da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Kestane balı için doğru zaman da Haziran ayıdır.

  

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

İlçemize gelen misafirlerimize Akçakoca’da Kahvaltı Mekanları hakkında bilgi içerir.

ve ayrıyetten gelmeden önce Akçakoca Hava Durumunu merak eden misafirlerimiz için ilgili sayfadan bilgi de vermekteyiz.