Çipura ya da çupra adıyla anılan bu lezzetli balık sinarit grubuna ait bir türdür. Ülkemizde Ege Denizi ve Akdeniz kıyılarında bol bol çıkan çipura lezzetiyle birçok kişinin tercihi olur. Balık sofralarının bir diğer gözdesi olan levrekle sık sık karşılaştırıldığından “levrek mi çipura mı?” sorusunu sıklıkla duyabilirsiniz. Bu sorunun cevabı kişisel tercihlere göre değişecektir.

Çipura Balığının Özellikleri

Çipura, boyu 20-30 santimetre arasında değişen, elips şeklinde kalın gövdeli, baş kısmı büyük bir yapıya sahiptir. Beyaz etli ve yağlı balık türlerindendir. Eti çok lezzetlidir. Ege ve Akdeniz kıyılarında çok miktarda çıktığından ülkemizde birçok farklı tarifle pişirilerek tüketilir. En çok ızgarada ve fırında pişirildiği söylenebilir.

cipura baligi görseli

Çipura balığı, Çupra balığı, Çupra balığı yararları

Çipura Balığının Faydaları

Çipura besin değeri yönünden oldukça zengindir. Taşıdığı mineraller bakımından da insan vücudunun birçok ihtiyacını giderebilecek nitelikledir. Çipura faydaları olarak şunlar sayılabilir:

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur

Çupra faydaları sayılamayacak kadar iyi bir besindir. İnsanların ruh ve beden sağlığına her yönden faydalı olduğu söylenebilir.

Çupra Kaç Kalori?

Kırmızı etle karşılaştırıldığında çupra kalori yönünden oldukça düşüktür. Bu sayede diyetlerde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. 100 gram çipura kalori değeri 109 kcal civarındadır.

Çipura Hangi Aylarda Tüketilmeli?

Ülkemizde doğal şekilde yetişen çupra çiftlikler de de üretilir. Deniz çuprası daha lezzetlidir. Her mevsimde tüketilebilirse de en iyi ve yağlı olduğu dönem sonbahar aylarıdır. Ekim ayından sonra yumurtlama dönemi başlar ve yağ oranları düşer.

cipura baligi2 görseli

Çipura balığı, Çupra balığı, Çupra balığı yararları, Çupra ne zaman yenir

Çipura Nasıl Pişirilmeli?

Izgarada, fırında ve tavada pişirilebilir. Ancak yağlı bir balık olduğu için fazla yağda pişirilmesi tavsiye edilmez. Asma yaprağında, defne yaprağıyla ya da çeşitli baharatlarla pişirilebilir. Eti çok lezzetli olduğu için başka tatlarla karıştırmadan tek başına pişirilmesi de tercih edilebilir. Elbette yanında salata olması tavsiye edilir.