En lezzetli balıklardan biri olan levrek balıkların şahı olarak anılır ve balık sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. Ilık ve soğuk denizlerde yaşayan bu balığın çiftliklerde de üretimi yapılır. Tatlı su levreği olarak bilinen balık türüne ise granyöz denir. Deniz levreği en doğalı ve en lezzetlisidir.

Görüntü olarak alabalığa benzer. Şekli fusiform biçimindedir. Derisi pullarla kaplıdır. Gri renkli olup sırt kısmı koyu, karın kısmı ise açık renklidir. Yırtıcı bir balıktır.

levrek baligi görseli

Levreğin Kalori ve Besin Değeri

Diyet yapanlar için levrek kalori değerinin düşük olması nedeniyle ideal bir seçenektir. Levrek kaç kalori sorusun cevabı,100 gram levrekte sadece 125 kcal olduğu şeklinde olmalıdır. Ortalama bir levreğin 300 gram olduğu düşünüldüğünde 375 kalorilik bir balık olduğu söylenebilir. Bu da protein değerinin yüksekliği ve uzun süre tok tutacağı düşünüldüğünde oldukça düşük bir değer olarak kabul edilmelidir.

Levrek besin değeri yönünden de kıymetli bir besindir. Omega 3 gibi faydalı yağlar, vitamin, protein ve mineraller bakımından insan vücudunun ihtiyacını rahatlıkla karşılar. 100 gram levrek 24 gram protein içerir. Haftada 2 defa yenilmesi önerilir.

Levrek Balığı Faydaları

Levrek etinin lezzeti yanında faydalarının çokluğu ile de seçkin bir balıktır. Başlıca levrek faydaları şu şekilde sayılabilir:

Tüm bu faydaları dikkate alındığında denizlerin şahı levrek sofraların da baş tacı olmalıdır.

Levrek Mevsimi

Levrek her mevsimde tüketilebilecek bir balıktır. En iyi olduğu zaman ise mayıs ayından kasım ayına kadar olan zaman aralığıdır. Eylül ayında avlanma yasakların kalkmasıyla avlanabilir. Yaz aylarında da olta balıkçılığına uygun olur. Suyun karanlık ve gözden ırak bölgelerinde yaşadıkları için avlanmaları zordur.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

İlçede bulunan Akçakoca Güzel Mekanlar

Lüferin küçüğü Çinekop Besin Değeri