Sarıkanat balığı, ülkemizde tüm denizlerde avlanabilen balık türlerinden biridir. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz‘ de sarıkanat mevsimi geldiği zaman avlanabiliyor. Oldukça lezzetli bir balıktır. Tavada ve ızgarada pişirilerek tüketilebilir.

Sarı Kanat Balığı mevsimi, faydaları hakkında bilgi içerir.

Sarıkanat Balığı Çeşitleri

Sarıkanat balığı lüfer balığı ailesinin çeşitlerinden biridir. Bu sarı kanatın büyüğü lüfer balığıdır. Defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana ve sırtıkara şeklinde sıralanır.

Bu sarı kanatın küçüğü çinekop ise, lüfer balığı ailesindedir. Sarıkanat balığının bir küçüğüdür. Lüfer balığını ve ailesinin neslini korumak için çinekop avından da kaçınmak gerekir. Çinekop avlandığı takdirde lüfer balığı da yok olma tehlikesine girer. Çinekop genellikle 17 – 20 cm boyutlara ulaştığı zaman sarıkanat olur.

Sarıkanat Balığı Besin Değerleri ve Kalori Miktarı

Sarıkanat balığı oldukça lezzetli ve sarıkanat büyüğü lüfer ailesinden bir balıktır. Ortalama olarak 100 gr sarıkanat balığında 20 gr protein, 4.2 gr yağ, 60 mg sodyum ve 0.83 gr Omega 3 bulunur.

Lüfer ailesinden olan sarıkanat kalori bakımından da oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Ortalama olarak 100 gr bir sarıkanat balığında 124 kalori bulunur.

Sarıkanat Balığı Avlanma Mevsimi

Hemen hemen her denizde bulunan sarıkanat balığı Temmuz aylarında avlanmaya başlanır. Temmuz ayından Kasım ayına kadar avlanabiliyor. Bu aylarda avlanan sarıkanat balıkları daha lezzetli oluyor. Temmuz ayının başlaması ile lezzeti açısından yeterli erişkinliğe ulaşıyor.

Sarıkanat balıkları genellikle yem ve olta ile avlanan bir balık türüdür. Tekne ile ava çıkacak kişiler daha çok gece avlamayı tercih ediyor. Gece avlamaya gidilecek ise zoka tercih edilebilir. Bu daha iyi sonuç verecektir.

Sarıkanat Balığı Nasıl Pişirilir?

Sarıkanat balığı ister tavada ister de ızgarada pişirilebiliyor. Pişirmeden önce kılçıklarının temizlenmesi tavsiye edilir. Sarıkanat balığı bazı sert kılçıklara sahip bir balıktır. Balığı zeytinyağı, kekik, karabiber ve tuz ile marine ederek pişirmek daha lezzetli bir balık için iyi olacaktır. Tavada pişirmeyi tercih eden kişiler mısır unu kullanabilir. Pişirmek için de zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı tercih edilebilir. Yağ iyice ısındıktan sonra balıklar tavaya konur. Bu balığın daha iyi pişmesi açısından önemlidir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Lüferin küçüğü Çinekopun faydaları nedir?

Çinekopun büçüğü Lüferin faydaları nedir?