Zargana balığı belondiae familyasına ait ince, uzun ve silindirik yapılı bir balıktır. İğne burunlu türlerden biridir. Karadeniz Bölgesinde sargan adıyla anılır ki bu kelime balığın Rusçadaki adıyla aynıdır.

Zargana Balığının Özellikleri

Genellikle mavi ve gümüş renginde olan zargana balığının 7 farklı türü vardır. İnce uzun burunları bir gagayı anımsatır. Derileri pullarla kaplıdır. Zargananın alt ve üst çenesinde oldukça keskin dişler bulunur. İnce ve uzun şekillidir. Boyu 60-70 santimetre civarında olur. Bazen boyları bir metreye kadar çıkabilir.

Zargana balığının ortalama ömrü 15-20 yıl arasındadır. Hızlı hareket eder ve sıçradığı zamanlarda su yüzeyinde görünebilir.

zargana baligi görseli

Zargana

Zargana Balığı Faydaları

Zargana balığı tüm balık türleri gibi insan sağlığına çok faydalıdır. İçeriğindeki protein, mineral, vitamin ve faydalı yağlarla kıymetli bir besin kaynağıdır. Başlıca faydaları şunlardır:

Zargana balığının faydaları dikkate alındığında hem çocukların hem de yetişkinlerin bol bol tüketmesi gereken bir besin olduğu görülür. Düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Zargana Balığı Mevsimi

Zargana balığı ilkbahar mevsiminde yumurtlamaya başlar. Yumurta dökme dönemi sonbahar aylarına kadar sürer. Dolayısıyla Eylül ayında av yasakların kalmasıyla zargana avına başlanabilir.

Zargana Balığının Kalori ve Besin Değeri

100 gram zargana balığında 125 kcal kalori bulunur. Aynı miktar içinde 4,93 gram yağ, 20 gram protein vardır. Karbonhidrat değeri yoktur. Tüm bu özellikleriyle zargana balığı sağlıklı bir diyet yemeğidir. Karbonhidrat içermediği için diyabet hastaları tarafından da güvenle tüketilebilir.

Zargana Balığı Pişirme Yöntemleri

Zargana yağlı bir balık değildir. Bu nedenle ızgarada pişirilmesi önerilmez. Zira yağsız pişirme yöntemleri bu balığın etini kurutur. Mısır ununa bulanarak kızartılması halinde en ideal lezzete ulaşılabilir. Zargana dolması hem görsel hem de lezzet şöleni yaşatabilir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Düzce Akçakoca da Ne yenir hakkında detaylı bilgiler verir.

Denize sıfır ve yanından akarsu akan Boğaziçi Akçakoca Restaurant’da Akçakoca Rakı Balık Keyfi.